Kanapa i ja – świat jest pełen cudacznych przyjaźni …

17 Sty

Wnętrza z dwoma kanapami nagłówek

Świat jest pełen cudacznych przyjaźni.

Moja przyjaciółko nie sposób umniejszać twoich zasług. Jesteś. Zawsze jesteś. Pozostajesz mi wierna i zawsze mogę na tobie po-legać. Choć nie zawsze mam dla ciebie czas, to zawsze wiem gdzie mam cię szukać. Przyjaciółko zwana kanapą dziękuję że ze mną jesteś. Nawet teraz. Kiedy piszę o tobie na tobie. Biedna musisz znosić w milczeniu ciężar mojego tyłka. I kilku innych, przychodnych, przelotnych. Nigdy nie odmawiasz i w milczeniu znosisz tabuny poduszek, kocyków i wszystkich moich widzi misiów.

Kanapa to ważny element naszego mieszkania.

No właśnie! Czasem służy nam do spania, czasem daje miejsce i możliwość schowania nam dodatkowego kompletu pościeli, ale przede wszystkim jest centralnym punktem naszych spotkań z przyjaciółmi, rodziną czy miejscem wariacji z dziećmi lub naszymi pupilami. To właśnie wokół niej kręci się życie. Odbywają się imprezy, wieczory filmowe z popcornem i chipsami albo seanse gier planszowych. Ona naprawdę ma trudne zadanie. Musi sprostać wielu naszym wymaganiom. Zna całą naszą domową historię .

Kiedy stajemy przed wyborem zakupu takiego mebla musimy się dobrze do tego przygotować i przemyśleć jakie ma spełniać funkcje czy:

  • ma stanowić dodatkowe miejsce do spania
  • powinna posiadać funkcje przechowywania
  • ile osób powinna pomieścić ( osób siedzących oczywiście J)
  • z czego powinna być wykonana na zewnątrz i wewnątrz
  • jaki powinna mieć kształt ( a może zamiast klasycznej kanapy lepszy będzie narożnik)

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to ile rzeczywiście mamy miejsca. Mebel choć niezbędny powinien także rozsądnie dopasować się do przestrzeni którą operujemy. Jeśli zależy nam na dodatkowej funkcji spania, zwróćmy uwagę na jej wielkość po rozłożeniu. Sprawdźmy czy fizycznie się zmieści. Po co nam zakup kanapy, której z powodu braku miejsca nie możemy rozłożyć.

Pamiętajmy również o tym, by zwrócić uwagę na sposób pracy mechanizmów do rozkładania. Mimo wszystko powinniśmy dbać o nasze kręgosłupy i nie obciążać ich dodatkową wagą mebla. Bardzo ważne jest to, by były to systemy chociażby pneumatyczne. Dzięki nim nie będziemy musieli się wysilać przy każdorazowej modyfikacji takiego wypoczynku. Otwieranie- zamykanie, rozkładanie, składanie. Musimy upraszczać sobie życie.

Jeśli już zweryfikowaliśmy ilość miejsca, którym dysponujemy powinniśmy zwrócić uwagę na to ile miejsca siedzącego potrzebujemy. Jak liczną mamy rodzinę, jak często przyjmujemy gości a może jak dużo miejsca na wypoczynku zajmują nasze zwierzaki.. Od tego wszystkiego uzależniamy wielkość oraz kształt mebla.

Może zamiast kanapy lepszym rozwiązaniem w twoim przypadku będzie narożnik?! Sama jednak wewnętrznie odczuwam potrzebę powrotu do tradycyjnej kanapy, albo nawet dwóch.. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala. Zakochałam się w tym rozwiązaniu. Z resztą co tu dużo mówić zobaczcie sami:

Wnętrze z dwoma kanapami propozycja 1

Wnętrze z dwoma kanapami propozycja 2

Ah to takie moje marzenie, by rozszerzyć wzdłuż i wszerz salon i umieścić naprzeciw siebie dwie kanapy… ah.. i oh… jak tylko cierpliwie doczekam się tego nowego wymarzonego mieszkania..

Wnętrze z dwoma kanapami propozycja 3

Wnętrze z dwoma kanapami propozycja 4

Zanim jednak do kształtu i modeli, trzeba zwrócić uwagę na bardzo istotne elementy widoczne i niewidoczne: tkanina( bo w odniesieniu do mebli tapicerowanych nie znoszę terminu materiał brrrr) i wypełnienie.

Tkaniny oprócz tego, że mają piękny kolor i są mięciutkie jak aksamit powinny być także trwałe i wytrzymałe. Nie bójmy się pytać o ich jakość, trwałość, cykle ścierania ( im wyższe tym lepiej) i skład. Jeśli mamy dzieci i/lub zwierzęta powinniśmy świadomie wybierać jakość i wytrzymałość tkaniny. Muszą mieć możliwość czyszczenia ręcznego – dzięki temu przy każdej najmniejszej plamce nie będziecie musieli wzywać specjalisty od czyszczenia chemicznego.

I tu na chwilę zrobimy pauzę. Sprzedam ciekawostkę – jak ją usłyszałam to zdecydowanie niedowierzałam. Ponoć my, Polacy mamy w większości naszych pralni chemicznych środki dużo bardziej stężone niż jest to dopuszczalne w krajach UE. Dlaczego? A no dlatego, że my, Polacy oddajemy do czyszczenia chemicznego rzeczy w momencie kiedy są już tak brudne, że stężenia przyjęte w UE są niewystarczające. Jaki zatem wniosek? Jesteśmy brudasami i nie myślimy racjonalnie.

Ale wracając do sedna. Istotny jest skład tkanin – poliestery, choć sztuczne są niezwykle bezpieczne, tkaniny naturalne typu: len, bawełna raczej nie nadają się na obicia.  Jeśli jednak będziecie uparcie dążyć do naturalności musicie wiedzieć, że tego typu tkaniny nie należą do najtańszych, co za tym idzie cena takiego mebla będzie adekwatna do wykorzystanego materiału. Dodatkowo w pakiecie dostaniecie jej naciąganie, rozciąganie, zagniecenia i całkowity brak prania ręcznego. W grę wchodzi tylko ostrożne czyszczenie chemiczne. Ostrzegam! J

Dla przezornych polecam tkaniny Easy Clean – mają bardzo bezpieczną powłokę, której niestraszne brudne psie laki, roztarty deserek naszego dziecka, lampka wina wylana przez naszą przyjaciółkę czy ketchup twojego mężczyzny, który przez przypadek znalazł się na kanapie.

Z własnego doświadczenia odradzam wszystkie tkaniny w których składzie znajdziemy wiscozę. Tkanina ta powstaje z obróbki celulozy ( potocznie mówiąc papieru). Przerabiałam meble wykonane w tej tkaninie. Nie polecam. Kanapa po krótkim użytkowaniu, wyglądała jak gdyby przetrwała wojnę. W najgorszym wydaniu.

Moim zdaniem na tkaniny wiskozowe można tylko patrzeć, ale nie nadają sie do codziennego użytku. Wiskoza w połączeniu z wodą rozpada się. Ma całkowity zakaz kontaktu z wodą! A co z wilgotnymi lub spoconymi dłońmi?! Widziałam ich efekty, musicie uwierzyć na słowo. Tkanina wyglądała fatalnie. Żadne próby jej odratowania nie pomogły – preparaty chemiczne, odparowywanie, wszystkie te sposoby spełzły na niczym. Finalnie skutkowało to wymuszeniem zmiany tapicerki. Osobiście wiskozie mówię kategoryczne NIE!

Jeśli mebel wykonujemy na zamówienie możemy ingerować także w jego wypełnienie zgodnie z naszymi preferencjami. Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak pianka poliuretanowa, której zastosowanie w naszych wypoczynkach jest niezwykle istotne. To właśnie dzięki niej poduszki siedziskowe utrzymują swoją sprężystość i wracają do pierwotnego kształtu. Potocznie mówiąc – przeciwdziałają tzw. wysiedzeniu. Myślę, że to przydatna informacja, o której warto wiedzieć.

Zwolennicy ergonomii mogą zarzucać mi brak informacji dotyczącej wysokości, szerokości i głębokości – podstawowych ergonomicznych wymiarów. Ja jednak uważam, że są to mocno indywidualne kwestie dotyczące każdego z nas. Każdy z nas ma inny wzrost, inną wagę inne preferencje – tak naprawdę do tego powinny zostać dopasowane nasze wypoczynki.

Nie bójmy się ich także robić na zamówienie. Koszt wykonania wbrew pozorom wcale nie jest wyższy – to kwestia dopasowania: tkanin, materiałów, mechanizmów. Sama często wykorzystuję takie meble robione na zamówienie w swoich projektach. To jednak temat na oddzielnego posta. 🙂

Kanapa, narożnik, bankietka, szezlong, jakikolwiek mebel wybierzemy powinien on stanowić dla nas przede wszystkim strefę relaksu. To właśnie w tym miejscu całodniowy stres powinien ulotnić się i pozwolić się odprężyć. To powinno stanowić nasz cel nadrzędny i to na tym powinniśmy się skupić przede wszystkim.

Oczywiście z punktu widzenia Kobiety Architekt dodam, że zarówno kolor, kształt, model i wymiary powinny być dopasowane do wnętrza, w którym mają się znaleźć. O tym nie zapominamy.

Poniżej kilka inspiracji. Może natchną kogoś do zmiany. Może zainspirują do indywidualnego wykonania mebla. A może pozwolą się zrelaksować po ciężkim dniu na waszej ulubionej, ukochanej, domowej kanapie.

Inspirujcie się i zmieniajcie swoje wnętrza!

KOBIETA ARCHITEKT

Kanapa przykład 1

Kanapa przykład 2

Kanapa przykład 3

Kanapa przykład 4

Kanapa przykład 5

Kanapa przykład 6

Kanapa przykład 7

Kanapa przykład 8Kanapa przykład 9

Kanapa przykład 10

Kanapa przykład 11

Kanapa przykład 12

Kanapa przykład 13

Kanapa przykład 14

Źródło zdjęć: www.luxdeco.com * www.bbhomeonline.pl * www.eichholtz.com

[ miejsca gdzie warto zaczerpnąć inspiracji 🙂 ]

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *