Oczyszczacz – oczyść atmosferę w swoim domu

23 Sty

Zdjęcie tło - oczyszczacz

 

Oczyszczacz!

 

Przekonują nas do tego urządzenia jego producenci. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim smogiem, ale także różnego rodzaju alergiami, nieprzyjemnymi zapachami, chęcią podążania za nowinkami technologicznymi.

Czy wiesz, że my – Polacy oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej?

Niestety statystyki są okrutne – Polska się dusi. Wdychamy powietrze, które nam szkodzi. Stężenie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu którym oddychamy jest alarmujące. Mało kto wie, że smog skutkuje przedwczesną śmiercią blisko 50 000 osób rocznie tylko w Polsce. Najgorsze jest jednak to, że media bombardują nas informacjami dotyczącymi znacząco podwyższonych wskaźników, ale nikt nie mówi o tym co nam grozi. Ludzie starsi lub dzieci nie powinny wychodzić na zewnątrz, a osoby czynnie uprawiające sport powinny przenieść się do zamkniętych pomieszczeń. Takie informacje nie wystarczą! To zdecydowanie zbyt mało!

Smog. A co to takiego? Czy na prawdę mam się tego bać?

Większość bagatelizuje poziom problemu ( może z powodu braku świadomości, może z powodu funkcjonowania „tu i teraz” a może po prostu o tym nie myślą, bo są zdrowi i dobrze się czują). Nie powinniśmy jednak lekceważyć jakości powietrza którym oddychamy.

Dodatkowo miejskie powietrze, w którym i ja na co dzień funkcjonuje znacząco zwiększa ryzyko chorób serca, oddychania a nawet zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Ja tak nie chcę! Chcę być świadoma i chcę, żebyś i ty był świadomy.

Zanieczyszczone powietrze może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Smog, pylące rośliny, drobnoustroje, bakterie i wirusy, brzydki zapach, roztocza – to wszystko występując w powietrzu skutkuje jego niską jakością. Także w naszych domach. Tu jednak problem możemy rozwiązać.

Oczyszczacz. To nasze domowe wybawienie na małą skalę.

Nasuwa się więc pytanie: Czy oczyszczacz jest w stanie poradzić sobie z takim problemem? Czy warto w niego zainwestować?

Może obrazowo. Każdy z nas w przeciągu godziny wykonuje aż 900 wdechów, co daje nam 10 000 litrów powietrza na dobę, które przepływają przez nasze płuca, powietrze wraz ze wszystkimi „dodatkami” smogowo-zanieczyszczonego powietrza. Nasze płuca działają jak filtry, ale pamiętaj tych naszych osobistych „filtrów” nie możemy wymienić, one także w pewnym momencie mogę przestać z nami współpracować. I co wtedy?!

Niesprawna wentylacja naszego mieszkania, emisje szkodliwych substancji, negatywnie wpływające na nasze zdrowie materiały budowlane, nowe meble które przez jakiś czas „oddają” utleniające się związki chemiczne, roztocza, pyły, kurz, wirusy, bakterie – to wszystko cię otacza. Myślisz o tym? To wszystko może wywoływać negatywne dla naszego zdrowia następstwa. Warto pomyśleć o tym teraz – im szybciej zaczniesz tym lepiej zadbasz o siebie i bliskich.

Co nam daje oczyszczacz ?!

Na szczęście większość oczyszczaczy powietrza jest w stanie ochronić nas przed:

* smogiem

* kurzem

* bakteriami

* pyłkami

* roztoczami

* wirusami i bakteriami

* dymem papierosowym

* alergenami

* brzydkimi zapachami

* lotnymi związkami organicznymi ( „syndrom chorego budynku”)

Oczyszczacze są wiec dedykowane osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie i zdrowie rodziny. Każdy komu na tym zależy powinien zaopatrzyć się w takie urządzenie.
Jeszcze niedawno, kiedy nie zgłębiłam tematu uważałam, że to zbędny w moim mieszkaniu przedmiot. Teraz myślę inaczej.

Pozwól, że podam obrazowy przykład. Mieszkam w Warszawie. Teraz mieszkam, bo nie planuję tu zostać do końca swojego życia. Prowadzę wędrowny tryb. Za każdym razem gdy uciekam ze stolicy i znajdę się na wsi, nad morzem w górach mam wrażenie, że oddycham. Czuje powietrze. Mam wrażenie, że powietrze pachnie a moje płuca się powiększają przy każdym oddechu. Będąc tam dotleniam się, automatycznie czuję się zrelaksowana i śpiąca. Ziewam… Też tak masz?? Czujesz na własnej skórze, że powietrze jest inne? Lepsze? Zastanawiasz się? Zatem widzisz różnicę i widzisz jak działa twój organizm, gdy otaczasz się czystym powietrzem.

To chyba najlepszy przykład na to, że ty także potrzebujesz tego by zadbać o powietrze, którym oddychasz.

JAK DZIAŁA OCZYSZCZACZ?

Zasada jest prosta. Urządzenie filtruje powietrze. Jednocześnie usuwa wiele różnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Oczyszczacze możemy podzielić na dwie grupy:

 • Domowe
 • Budowlane

Ja jednak skupię się tylko i wyłącznie na tych pierwszych. Nie jest rzadkością, że oczyszczacze posiadają coraz częściej dodatkowe funkcje, takie jak:

 • Jonizowanie powietrza
 • Nawilżanie powietrza

JAKI OCZYSZCZACZ WYBRAĆ?

Na rynku znajdziemy sporą kolekcję przeróżnych oczyszczaczy powietrza – różnych firm i w różnych cenach. Na co jednak zwrócić uwagę? A na co na pewno nie powinniśmy się nabierać?!

Na rynku znajdziemy urządzenia, które wyposażone są nawet w 7 lub 8 różnych filtrów. To jednak nie ilość  wpływa na wydajność pracy oczyszczaczy. Czasami działanie poszczególnych filtrów ( przy ich dużej ilości) może wpływać na dublowanie ich pracy. To zaś spowoduje, że wskaźnik poprawy czystości powietrza wcale nie będzie wyższy.

W JAKIE FILTRY POWINIEN BYĆ WYPOSAŻONY OCZYSZCZACZ ?

Jeśli chcesz, aby twój oczyszczacz zapewnił ci zdrowe i czyste powietrze, powinien być „uzbrojony” w 3 najważniejsze rodzaje filtrów:

 • WSTĘPNY – który usunie pyłki i będzie chronił pozostałe filtry przed wczesnym zużyciem
 • HEPA – usuwa najmniejsze szkodliwe dla zdrowia pyłki ( najlepszy dostępny na rynku ma symbol H13 – on zapewni Ci odpowiednią ochronę przed smogiem)
 • WĘGLOWY – usuwa brzydkie zapachy i lotne związki organiczne

Jeśli oczyszczacz posiada funkcję jonizacji (  co jest świetnym rozwiązaniem) i funkcję nawilżania posiada dodatkowo: matę ewaporacyjną i jonizator kationowo-anionowy.

Urządzenie posiadające te 3 rodzaje filtrów w zupełności wystarczy, by odpowiednio zadbać o jakość powietrza w twoim mieszkaniu. Fajne jest to, ze dzięki oczyszczaczowi nie będziesz musiał się martwić uczulającymi pyłkami, alergenami, kurzem, sierścią zwierząt czy suchym powietrzem. Genialne – prawda?!

OD CZEGO ROZPOCZĄĆ POSZUKIWANIA, CZYLI OCZYSZCZACZ IDEALNY.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli oczyszczaczy powietrza. Urządzenia różnią się przede wszystkim parametrami technicznymi, ceną, przeznaczeniem a także skutecznością swojego działania. Pamiętaj, droższy oczyszczacz nie znaczy lepszy! Zaraz wyjaśnię dlaczego.

Zanim zdecydujesz się na zakup zapoznaj się z poniższymi punktami:
 • Aby oczyszczacz skutecznie oczyścił powietrze przed smogiem wybierz model, który usuwa drobny pył PM 2,5 ( optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w oczyszczaczy filtra HEPA H13 – obecnie najskuteczniejszy na rynku)
 • Uwzględnij wielkość pomieszczenia ( aby oczyszczacz był skuteczny musi „przefiltrować” powietrze w pomieszczeniu min 3 razy w ciągu doby – możemy to sprawdzić za pomocą obliczeń wg wzoru 3x powierzchnia w metrach kwadratowych x wysokość pomieszczenia)
PRZYKŁAD:

Załóżmy, że pomieszczenie ma 10 metrów kwadratowych, a jego wysokość wynosi 2,5 metra. To daje w metrach sześciennych wartość 25 ( 10m kw x 2,5m = 25 )

Tą wartość musimy pomnożyć razy minimalna ilość wentylacji pomieszczenia na dobę, czyli 25 x 3 daje nam wartość 75 metrów do wentylacji. To jest finalna wartość pomieszczenia do wentylacji.

 • Głośność pracy ( jeśli zależy nam na pracy oczyszczacza także w nocy, jego głośność w trybie nocnym nie powinna przekraczać 35 dB, pod warunkiem, że oczyszczacz znajduje się w odległości minimalnej wynoszącej 2 m od naszej głowy)
 • Pobór mocy ( im niższy tym niższy będzie także koszt eksploatacji takiego urządzenia)
 • Tryb – warto zwrócić uwagę czy oczyszczacz posiada tryb silence ( dzięki niemu staje się prawie niesłyszalny w nocy)
 • Retencja – poziom usuwania zanieczyszczeń. Dzięki filtrowi H13, oczyszczacz usuwa aż 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych
 • Waga – jeśli chcesz go przemieszczać, warto wybrać model o niewielkiej wadze lub ten posiadający kółeczka
 • Wymiary – warto zwrócić uwagę czy gabaryty urządzenia umożliwiają jego wykorzystanie w każdym pomieszczeniu ( jeśli planujemy go przemieszczać)
 • Czujniki i automatyzacja – czujniki zapachów, pyłów, wilgotności i temperatury powietrza. Posiadają programatory i tryby automatyczne. Dzięki nim sami nie musimy kontrolować jakości powietrza w naszych mieszkaniach, oczyszczacz robi to za nas.

Parametry oczyszczacza powietrza

 

GDZIE POWINIEN SIĘ ZNAJDOWAĆ OCZYSZCZACZ POWIETRZA?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Lokalizacja w dużej mierze zależna jest od urządzenia.

Tak naprawdę oczyszczacz filtruje powietrze najlepiej w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zasada jego działania jest prosta – aby powietrze było dobrze przefiltrowane musi swobodnie dostać się do urządzenia. Każda przeszkoda znajdująca się na drodze przepływu powietrza, utrudnia mu działanie. Niestety na drodze odpowiedniego przepływu powietrza w naszych mieszkaniach stoją – ściany, meble, duże gabaryty. Skutkuje to niedostatecznym filtrowaniem powietrza na jednym poziomie w całym mieszkaniu.

Dlatego istotnym aspektem jest mobilność oczyszczacza. Dzięki zmianie lokalizacji będzie w stanie przemieszczać urządzenie po naszym mieszkaniu.

Stety / niestety jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu lub mieszkania o dużej powierzchni powinniśmy się zaopatrzyć drugie urządzeni.

Optymalnym rozwiązaniem jest także posiadanie takiej ilości oczyszczaczy, ile mamy sypialni.

EKSPLOATACJA – NA CO SIĘ PISZEMY?!

Zakup urządzenia to nie jedyny wydatek z nim związany. Musimy wziąć pod uwagę także:

 • Pobór mocy – zakup energooszczędnego urządzenia pozwala zmniejszyć nasze rachunki
 • Koszt i częstotliwość wymiany filtrów – warto zwrócić na to uwagę. Filtry w naszym urządzeniu należy systematycznie wymieniać ( to dodatkowy koszt)
 • Dodatkowe koszty – niektóre wzbogacone modele oczyszczaczy wymagają uwzględnienie regularnych, dodatkowych kosztów np.:

– wody demineralizowane

– specjalnych odkamieniaczy

– srebrnych elektrod itp.

Przed zakupem oczyszczacza zastanów się zatem na czym ci zależy, które funkcje są niezbędne, z których możesz zrezygnować. Pamiętaj jednak, że ten model który obecnie jest reklamowany, albo ten który jest droższy wcale nie musi okazać się być najlepszym dla ciebie rozwiązaniem.

Nikt z nas przecież nie lubi przepłacać. Ja również stanęłam przed wyborem tani oczyszczacz vs średniej ceny oczyszczacz vs drogi oczyszczacz. Paradoksalnie stanęło na tym najtańszym, ale posiadającym najlepsze parametry. Gdy tylko się pojawi, przetestuje, sprawdzę, poprzestawiam, podzielę się opinią.

A tymczasem pamiętajcie, żeby dbać o siebie i swoich bliskich. Dbajcie o zdrowie! Dbajcie o to, by mieć więcej czasu! ( Pamiętaj! Oczyszczacz usuwa kuch i sierść zwierząt, czyż to nie wspaniała informacja).

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale mam nadzieję że te informacje pomogą ci zainteresować się tym tematem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej koniecznie zajrzyj TU.

 

KOBIETA  ARCHITEKT

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *